Aparat cyfrowy czy smartfon – które z tych urządzeń lepiej rejestruje obraz?

Aparat cyfrowy czy smartfon – które z tych urządzeń lepiej rejestruje obraz?

To fakt – w trakcie ostatniej dekady aparaty cyfrowe znacznie straciły na popularności. Czy jednak oznacza to, że nie warto ich już kupować? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest złożona i uzależniona od tego, jakiego rodzaju sprzętu potrzebujemy na co dzień. Tak więc u jakiego użytkownika lepiej sprawdzi się aparat smartfonowy a u jakiego cyfrowy? Sprawdźmy!

Rozwój technologii fotografii cyfrowej

Fotografia cyfrowa to technologia rozwijana od lat 70 XX wieku. To wtedy, w laboratoriach firmy Kodak wymyślono pierwszą matrycę rejestrującą obraz, a nie film – czyli dokładniej, zapisująca obraz na nośniku pamięci, a nie kliszy. Od tego czasu stopniowo rozwijano tę technologię – pierwsze aparaty w formie zbliżonej do tej, jaką znamy obecnie, pojawiły się na rynku na początku lat 90. Na początek XXI wieku przypada z kolei szczyt popularności technologii cyfrowej i jest to związane z pojawieniem się komputerów o niespotykanej wcześniej mocy obliczeniowej i możliwościach multimedialnych. To właśnie aparat cyfrowy umożliwił zapisywanie zdjęć na dysku komputera, na którym potem można było je obrabiać oraz wysyłać dalej łączem internetowym. To dzięki fotografii cyfrowej rozwinęły się portale społecznościowe oraz informacyjne czy chociażby branża reklamowa. W międzyczasie na rynku zaczęły pojawiać się urządzenia, łączące w sobie możliwości komputera, telefonu i aparatu cyfrowego – smartfony.

Które urządzenie wybrać do robienia zdjęć?

I w tym miejscu pojawia się podstawowe pytanie: smartfon czy aparat cyfrowy – które urządzenie lepiej sprawdzi się przy rejestrowaniu zdjęć? Cóż, to zależy od tego, w jakich okolicznościach planujemy wykonywać zdjęcia. Niewątpliwą zaletą smartfona jest oczywiście to, że możemy mieć go zawsze przy sobie. Z drugiej jednak strony, jakość obrazu rejestrowanego przez aparat smartfona jest zazwyczaj gorsza od tej, z jaką mamy do czynienia w przypadku aparatów cyfrowych. Branża fotograficzna musiała zmienić się w dobie popularyzacji smartfonów. Aparaty cyfrowe są obecnie ukierunkowane na profesjonalnego i półprofesjonalnego użytkownika, a aparaty smartfonowe pozwalają na rejestrację obrazu w zadowalającej jakości wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz. Smartfon przejął więc rolę urządzenia do wygodnego rejestrowania obrazu dla niewymagających użytkowników. Aparaty cyfrowe stały się z kolei narzędziami pracy dla fotografów, ale nie tylko – hobbysta z pewnością również doceni szeroki wachlarz możliwości takiego urządzenia. To właśnie aparaty fotograficzne wyróżniają się bogatymi funkcjami i możliwościami w zakresie manualnego dostosowania trybów robienia zdjęć cyfrowych.