Funkcje lakieru podłogowego – dlaczego powinniśmy regularnie lakierować podłogi?

Funkcje lakieru podłogowego – dlaczego powinniśmy regularnie lakierować podłogi?

Lakier do podłóg ma dwie podstawowe funkcje – ochronną i ozdobną, a dzisiaj opowiemy o nich nieco więcej. Czy wiesz, dlaczego właściwie powinno się lakierować podłogę? Co jaki czas należy powtarzać tę pracę remontową? Oto kilka cennych informacji na temat lakierowania podłogi. Zapraszamy do lektury!

Co jaki okres powinno się lakierować podłogę?

Lakier tworzy na podłodze tworzy warstwę ochronną, o której opowiemy jeszcze w dalszej części artykułu. Warstwa ta ma określoną żywotność, i zużywa się pod wpływem eksploatacji. Zazwyczaj na opakowaniu lakieru znajdziemy informację, co ile powinniśmy ponawiać lakierowanie podłogi. Zazwyczaj cykl od lakierowania do ponownego lakierowania wynosi 10 lat.

Lakier podłogowy – funkcja ozdobna

Jedną z podstawowych funkcji lakieru podłogowego jest funkcja ozdobna – pod tym kątem lakier do drewna możemy podzielić na kilka rodzajów, czyli:

  • lakiery matowe,
  • lakiery półmatowe,
  • lakiery połysk.

Już po samych nazwach można wywnioskować, jaki efekt wizualny uzyskamy po pokryciu drewna danym lakierem. Pamiętaj, że wszelkie ubytki oraz rysy będą bardziej widoczne na błyszczącej podłodze. Z drugiej strony lakier dający połysk ma wielu zwolenników – błyszcząca podłoga w połączeniu z jasnymi ścianami wizualnie powiększa pomieszczenia.

Lakier podłogowy – funkcja ochronna

Lakierowanie podłóg przeprowadza się przede wszystkim w celu zabezpieczenia podłogi przed działaniem czynników zewnętrznych. Podłoga jest stale narażona na uszkodzenia mechaniczne takie jak zarysowania czy odciski. Nie bez znaczenia jest również działanie wilgoci na podłogę. Odpowiednia wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych powinna utrzymywać się na poziomie 40 do 70%. Taki poziom wilgotności nie jest uciążliwy dla domowników, jednak ma wpływ na drewno podłogi. Jeżeli deski nie posiadają warstwy ochronnej, to czasem na podłodze mogą pojawić się odkształcenia świadczące o tym, że w strukturę drewna wdaje się wilgoć. Lakierowanie podłogi ułatwia także późniejsze dbanie o jej czystość. Regularne mopowanie niezabezpieczonych desek jest równoznaczne z regularnym wylewaniem kilku litrów wody na naszą podłogę – efektem są odbarwienia, wybrzuszenia, korozja drewna i oczywiście ubytki. A co ze zbyt niską wilgotnością powietrza? Ona również nie służy podłogom – w takim wypadku niezabezpieczone drewno może zacząć wysychać. Dodamy jeszcze, że lakier chroni również drewno przed powstawaniem drzazg. Dlatego każda drewniana podłoga powinna być regularnie lakierowana, by jak najdłużej zachowała walory estetyczne, a chodzenie po niej było bezpieczne dla domowników.